Připravili jsme pro vás prohlídkové trasy, které kopírují pohyb americké armády při osvobozování Západních Čech na jaře roku 1945. Památná místa jsou spojena do prohlídkových tras tak, aby na sebe plynule navazovala a optimalizovala návštěvnickou trasu. Najdete zde i další doporučení na regionální a soukromá muzea či turistické aktivity, která jsou s památnými místy bojů spojena.
V malebném údolí řeky Otavy, na úpatí majestátní hory Svatobor, leží bývalé královské město Sušice. Díky své poloze je ideálním výchozím bodem pro výlety do srdce Šumavy. Sušice vás okouzlí bohatou historií, pestrou nabídkou aktivit, kvalitní gastronomií i přátelskou atmosférou. Ať už jste milovníci přírody, kultury, historie, nebo hledáte výlet s dětmi plný zážitků, vyrazte do Sušice.
Muzeum Šumavy Sušice: Přímo na náměstí, kde můžete pohodlně zaparkovat, najdete muzeum. Připomíná nejen slavnou historii sušického sirkařství. Najdete zde unikátní mechanický betlém, který je živoucí encyklopedií staré Šumavy.
Kaple sv. Anděla Strážce: Nepřehlédnutelná dominanta města, která se tyčí na vrchu Stráž nad řekou Otavou. Okouzlí vás svou atmosférou i výhledem na okolní krajinu.
Informační centrum Sušice: Sušici můžete objevovat také s průvodci nebo se speciálním audioguidem v několika jazycích. Informujte se na infocentru na náměstí.
Náměstí Svobody: Historické náměstí v Sušici je skutečným srdcem města, kde na vás na každém kroku čekají památky plné příběhů (6. 5. 2025; od 12 hod. místo hlavních oslav osvobození)
Síť pěších stezek a naučných tras v okolí Sušice vám ukáže město z různých perspektiv. Seznámíte se s jeho historií, kulturními památkami i moderní architekturou. Objevíte Sušici jako kolébku sirkařství i husitské město. Můžete rozjímat na kované křížové cestě na Andělíček nebo si užít rodinnou zábavu při putování podél řeky Otavy.
Rozhledna Svatobor: Patří mezi nejkrásnější a nejstarší rozhledny Plzeňského kraje. Přístupná je celoročně přes turniket
Památník Kalich: Vyhlídkové místo nad městem, které připomíná husitskou minulost města.
Sušická hřebenovka: Vydejte se cestou nejkrásnějších vyhlídek na celé Sušicko. Doporučujeme cestu rozdělit na dva dny. Info na webu www.susicko.cz
Oblázková pláž na Pátečku: Osvěžení za horkých letních dní na břehu zlatonosné Otavy, kde mezi oblázky dodnes můžete najít pestrobarevné poklady, které jsou malou památkou na šumavské sklárny.
Cestou zpátky k centru města podél řeky Otavy si pak můžete prohlédnout venkovní panelové výstavy Osvobození Sušice americkou armádou
Vydejte se s námi na cestu čtyř krásných zámků v podhůří Šumavy. Začneme v Horažďovicích, ve městě, které je nazýváno Perlou Otavy. Odsud je to je kousek do málo známých Žihobec, centra Lamberského panství. Nedaleko Sušice navštívíme Zámek Hrádek a nakonec Zámek Mlázovy.
Zámek Horažďovice: V zámeckém areálu sídlí Muzeum Horažďovice. Nabízí prohlídky zámku, zajímavé výstavy a úchvatné stálé expozice. Obdivovat zde můžete minerály, perly nebo otavské zlato. V zámku naleznete též informační centrum.
Zámek Žihobce: Pokud budete mít štěstí, tak vás provede sama kněžna Káča. Na zámku totiž sídlí Muzeum Lamberská stezka. Najdete tu řadu zajímavých expozic a výstav, zámecký park s naučnou stezkou Netopýřím parkem a Informační centrum.
Zámek Hrádek: Vedle zámeckého hotelu s wellness a restaurací můžete využít nabídky komentovaných prohlídek s majitelem zámku. Rodiny s dětmi v létě ocení třípatrovou zámeckou hernu a minigolf.
Zámek Mlázovy: Zatím málo objevený poklad šumavského podhůří nabízí hned několik prohlídkových okruhů - zámeckou expozici, prohlídku parku nebo Venkovského muzea tradičního zemědělství.
Navštivte Rokycansko, region bohatý na historii, přírodní krásy a fascinující místa. Tento výlet vás zavede k Muzeu na demarkační linii, které přibližuje události z období druhé světové války, a k dalším zajímavým lokalitám, jako je zámek Zbiroh. Objevte kouzlo Brd a užijte si nezapomenutelné zážitky, které vás vtáhnou do tajemného světa této oblasti.
Muzeum na demarkační linii Rokycany: Toto muzeum se zaměřuje na historické události druhé světové války a její vliv na region. Expozice dokumentuje osudy lidí, kteří žili v oblastech pod vlivem válečných událostí, a představuje nástroje a artefakty z tohoto těžkého období.
Pamětní deska na Demarkační linii - Symbol paměti na všechny, kteří se v těžkých časech postavili za svobodu. Místo vhodné k zamyšlení a vzpomínce.
Zámek Zbiroh: Historický zámek ze 13. století s bohatou historií a jedinečnou architekturou. Prozkoumejte jeho reprezentační prostory a vychutnejte si krásný výhled do okolí.
Atom muzeum Míšov: Unikátní muzeum věnované historii jaderné energetiky a ochrany proti radiaci. Vydáte se na fascinující cestu do světa vědy a techniky.
Dům přírody Brd: Centrální bod pro objevování přírodních krás Brd. Zaměřuje se na ekologii a ochranu přírody, nabízí zajímavé expozice a programy pro celou rodinu
Vyhlídka Havlova skála: Malebná vyhlídka s panoramatickým výhledem na okolí, ideální pro turisty, kteří chtějí zažít nezapomenutelné momenty uprostřed přírody a klidu
Tento výlet vás zavede do Rokycan, kde můžete prozkoumat historii demarkační linie. V areálu největšího nestátního muzea v ČR se seznámíte s fascinujícími fakty o období po druhé světové válce a důsledcích pro region. Cesta vás povede malebnou přírodou a historickými památkami spojenými s touto zajímavou tematickou stezkou.
Muzeum na demarkační linii: objevte unikátní sbírku, která zahrnuje 190 vozů funkční vojenské techniky z období 1938-1945. Toto muzeum nabízí jedinečný pohled na vojenskou historii a technologický pokrok této doby.
Památník demarkační linie:: navštivte místo, které připomíná rozdělení území po válce. Zde se dozvíte více o historii a osudu rodin, které byly rozděleny..
Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech:: unikátní expozice nabízí pohled na místní historii, přírodu a kulturu. Muzeum je známo svými výstavami a sbírkami zaměřenými na region Rokycanska.
Villa Fitz:: designový hotel s restaurací a wellness, nacházející se hned vedle rokycanského nádraží. Nabízí stylové prostředí a chutné jídlo, ideální pro odpočinek po vašem výletě.
Tento výlet vás zavede do Míšova, kde můžete objevovat fascinující historii oblasti Středních Brd. Navštívíte unikátní Atomové muzeum, které přibližuje tajemství jaderné energie a obrany, a dále pokračujete do Muzea středních Brd ve Strašicích. Cestu zakončíte relaxací u Padrťských rybníků a vychutnáte si delikátní pokrmy v místním bistru.
Atomové muzeum Míšov: prozkoumejte fascinující expozice o jaderné energii, vojenské historii a tajných operacích, které se odehrávaly během studené války. Zde se dozvíte o vývoji atomové technologie a jejím vlivu na svět.
Muzeum středních Brd ve Strašicích: toto muzeum nabízí pohled na kulturu, historii a přírodu regionu. Zajímavé výstavy a interaktivní prvky zpříjemní vaši návštěvu.
Lovecký zámeček Tři trubky: navštivte nově zrekonstruovaný lovecký zámeček, který kromě svého jedinečného dobového vzhledu i interiéru skýtá možnost návštěvy centra CHKO Brdy
Padrťské rybníky: užijte si krásnou přírodu středních Brd a relaxujte u malebných Padrťských rybníků, které jsou ideální pro procházky a pikniky
Bistro Gril Míšov: zastavte se na občerstvení v této místní restauraci, kde si můžete vychutnat grilované speciality a další delikatesy ve stylovém a přátelském prostředí. Bistro Gril Míšov: zastavte se na občerstvení v této místní restauraci, kde si můžete vychutnat grilované speciality a další delikatesy ve stylovém a přátelském prostředí.
Tento výlet vás zavede na kouzelný zámek Zbiroh, nacházející se mezi Berounem a Plzní. Historie zámku sahá až do 13. století a nabízí fascinující pohled na architekturu a kulturu ve středověku. Zbiroh má také významnou vojenskou minulost, neboť zde sídlila armáda jak během válečných konfliktů, tak v novodobé historii České republiky.
Zámek Zbiroh: prozkoumejte nádherné historické interiéry, které vás zavedou zpět do doby, kdy zámek sloužil jako sídlo šlechticů a vojenských jednotek. Nezapomeňte na prohlídku podzemních chodeb, které jsou plné tajemství a historických událostí.
Park kolem zámku: užijte si procházku po rozlehlém parku, který nabízí krásné výhledy a příjemné prostředí. V parku se nachází nejvýše položená vinice v Čechách, lanový park pro milovníky adrenalinu a obří šachy pro rodinnou zábavu.
Zbirožské vyhlídky: vydejte se na naučnou stezku, která vás zavede k malebným vyhlídkám s výhledem na okolní krajinu a přírodu. Na cestě se dozvíte více o místní fauně a floře
Zámecká restaurace: po prohlídce zámku si dopřejte občerstvení v místní restauraci Zámecká krčma, kde si můžete vychutnat tradiční české jídlo a dezerty
Lanové centrum, minigolf: pro všechny vyznavače aktivního odpočinku je v zámeckém parku možné vyzkoušet zdatnost v lanovém centru nebo dovednost a preciznost v dráhovém minigolfu
Za Mosteckou věží ve Stříbře začíná naučná stezka, na které si prohlédnete více než 10 objektů lehkého opevnění, u hornického skanzenu stezka pokračuje dále po červené turistické trase. Vojenské opevnění ve Stříbře bylo vystaveno mezi roky 1935-1936 a po předchozí domluvě s Vojenským klubem Ležky je možné některé z objektů navštívit i zevnitř. Navíc vás malebná klikatící se cesta na břehu Mže provede také hornickou historií města.
Naučná stezka po Československém opevnění z let 1935 – 1938: u jednotlivých objektů zjistíte stručnou historii, technické informace k opevnění, jejich taktický úkol - co měly za úkol postřelovat, zajímavé jsou také dobové fotografie, jak jednotlivé objekty vypadaly v období 30. let.
Stříbrská radnice: překrásná renesanční radnice se sgrafitovou výzdobou je dominantou stříbrského náměstí. Na druhé straně náměstí najdete výstavu historického vývoje Stříbra s dobovými fotografiemi a plány města
Hornický skanzen: nadšenci z Hornicko-historického spolku Stříbro vás zavedou do nejvýznamnějšího dolu Stříbrska – do Štoly Prokop. Prohlídka trvá hodinu a půl, je třeba ji objednat předem, a navíc se zde můžete svézt i důlním vláčkem
Klášter Kladruby: je nejnavštěvovanější památkou našeho regionu České les a jeho podhůří, jeho historie sahá až do roku 1115. Na přestavbách kláštera v pozdějších dobách pracoval i geniální architekt Jan Blažej Santiny.
Už jste někdy navštívili perlu západu? Ne? V tom případě musíte vyrazit do Horšovského Týna. Pokud Vás ale zajímá především vojenská historie, jen na jediném místě si můžete prohlédnout betonovou hranici z venku i zevnitř nebo nahlédnout do fungování nacistického režimu, do zbrojení, pracovních a koncentračních táborů.
Státní hrad a zámek Horšovský Týn: navštivte perlu západu s 5 prohlídkovými okruhy. A když budete mít štěstí, potkáte třeba přízrak paní Ziguny, zdejší bílé paní, nebo uslyšíte její pláč
Šibeniční vrch: obdivujte výhled na zámek z rozhledny na Šibeničním vrchu, která je celoročně dostupná. Na samotném místě dříve stávala kaple Panny Marie Lurdské, která byla zničena v 60. letech armádou. Původní podobu kaple si můžete prohlédnout na dobových fotografiích.
Zámecký park: Naučná stezka Královská rokle je součástí volně přístupného parku s 40 hektary půdy, kterému dominují 3 stavby a 3 rybníčky. Původně renesanční zahrada později anglický park, jehož součástí je několik významných stromů a entomologických rarit, asi nejvíce zaujme svým Glorietem – gotickou hláskou přestavěnou na vyhlídkovou věž, ze které je vidět do širokého okolí.
Dům dějin Holýšovska: nenechte si ujít prohlídku se zasvěceným průvodcem města, které se během 2. světové války zcela změnilo.
Naučná stezka Holýšov: součástí stezky jsou zastavení u koncentračního tábora nebo závodu MWH Holleischen II., odnože zdejší muničky.
Bunkry kolem Holýšova: okolí Holýšova bylo opevněno tzv. Betonovou hranicí, některé objekty jsou po předchozí domluvě dostupné i zevnitř.
Rádi navštěvujete města, ale občas vás to láká i do klidu přírody? Tak to vás zveme na Domažlicko. Zažijte městský ruch, atmosféru jedinečného náměstí domů s loubím a siluetou šikmé věže. Ale také krásnou přírodu v souladu s principy udržitelného turismu, kde si klid doopravdy užijete.
Město Domažlice: atmosféra domažlického náměstí na vás dýchne třeba z jeho šikmé věže nebo z některé terasy domažlických kaváren pod jedinečným historickým loubím, domažlické náměstí totiž bylo v roce 1975 prohlášeno za Městskou památkovou rezervaci.
Dům přírody Českého lesa: moderní návštěvnické centrum Chráněné krajinné oblasti Český les s expozicí Proměny krajiny v čase baví děti i dospělé. Těšit se můžete na tajuplný les, hnízdo čápa, do kterého mohou děti vylézt, nebo zaniklé obce či závěrečný film, který vás naladí na další výlety.
Čerchov: nejvyšší horu Českého lesa stojí za to navštívit nejen kvůli krásné přírodě a výhledům z Kurzovy věže, určitě vás také bude zajímat i její vojenská historie. Kromě turistické věže stojí na samotném vrcholu hory i vojenská věž, která je stále ve vlastnictví Ministerstva obrany.Výstava Pozor hranice! Historie hrou: v Kulturním centru pivovar v Domažlicích najdete interaktivní výstavu, která vás provede soužitím Čechů a Němců v pohraničí Českého lesa.
Tematický turistický cíl: Deska na radnici, Deska plukovníka Konopa, Památník Osvobození pod Chodským hradem
Střední část Českého lesa láká svou historií i přírodou. Co spojuje Japonsko, Lipicány, období 2. světové a studené války a přírodu? Objevte Bělsko a Poběžovicko ve střední části Českého lesa a ponořte se do její historie.
Operace Kovboj – to byl krycí název akce pro záchranu vzácných 650 koní z hřebčína v Hostouni, jedná se asi o jedinou akci, na které se společně domluvilo vedení Američanů i Wermachtu, přesto si i tato akce vyžádala lidské životy. Dodnes můžete v jednom z původních z hřebčínů z Hostouně – ve Svržně obdivovat na okolních loukách početná stáda koní
Zaniklá obec Pleš: hledáte místo v Českém lese, kde na vás dýchne nezapomenutelná atmosféra? Vydejte se na plešský hřbitov. Najdete zde třeba i hrob místního převaděče Josefa Zíky, který je zdejší poválečnou legendou.
Zámek Poběžovice: znáte příběh první Japonky v Evropě? Ne? Tak to musíte napravit v Poběžovicích, kde můžete navštívit zámek, kde žila, ale i japonskou zahradu, která vznikla na počest její rodiny.
Starý Herštejn: auto zaparkujete ve Vranovském sedle a pak už se jen necháváte unést krásnou přírodou, úzkými cestičkami mezi kameny a dechberoucími výhledy z vyhlídkové věže. O tom, že místní krajina je výjimečná, svědčí i to, že procházíte Přírodní rezervací Starý Herštejn, bezzásahovým územím, kde příroda žije bez zásahu lidí
Dosud neobjevené Tachovsko v Českém lese má rozhodně co nabídnout. Unikátní jízdárna nejen v České republice, ale i v Evropě je perlou této destinace. Zajímavé je i velmi zachovalé městské hradební opevnění v Tachově. Novodobou možná trochu smutnou historii, objevíte v zaniklých obcích u hranic.
Jízdárna Světce: nahlédněte do impozantních lóží a salónku druhé největší jízdárny v Evropě. Využijte parkovacího stání pro karavany v Tachově vedle sportovního areálu, které spojuje Světce s turistickou a cyklistickou trasou
Rozhledna Vysoká: ze Světců vede naučná stezka, která vás zavede ke klášteru a na kopec Vysoká (563 m. n. m.) s rozhlednou se 144 schody a krásnými výhledy do okolí. Na své si přijdou i děti, vedle si totiž mohou zahrát na dětském archeologickém hřišti. Sportovci zase ocení discgolfové hřiště pod rozhlednou.
Pavlův Studenec: v dnes již zaniklé obci před 2. světovou válkou žilo více než 1451 obyvatel. Bohužel stejně jako mnohé další obce i Pavlův Studenec po válce čekal těžký osud a celé místo bylo srovnáno se zemí. V současné době se na místě pořádají česko-německé akce, během kterých místo znovu ožívá.
Pavlův Studenec: v dnes již zaniklé obci před 2. světovou válkou žilo více než 1451 obyvatel. Bohužel stejně jako mnohé další obce i Pavlův Studenec po válce čekal těžký osud a celé místo bylo srovnáno se zemí. V současné době se na místě pořádají česko-německé akce, během kterých místo znovu ožívá.
Dobu studené války reprezentuje Rozvadov na Tachovsku hned ve 2 muzeích. Roty, ale nebyly jen místa, kde vojáci střežili hranici, ale také místa, kde vojáci strávili část svého života, reprezentují tedy nejen dobu, ale také lidské příběhy..
Muzeum železné opony a pohraniční stráže: v Rozvadově na Tachovsku můžete navštívit 2 muzea věnované době studené války. První z nich se více věnuje železné oponě a druhé místo samotné představuje bývalý areál 9. Domažlické brigády Pohraniční stráže označované jako „Na Kótě“ nebo „Kóta“.
Zámek Bor: dnes zámek, dříve vodní hrad ze 13. století, nabízí svým návštěvníkům 5 prohlídkových okruhů, včetně toho pro ty nejmenší. Okolí si můžete prohlédnout třeba ze zámecké věže.
Hrad Přimda: zažijte atmosféru nejstaršího kamenného hradu v Čechách. Zdejší historií vás provede místní znalec historie a kronikář v jedné osobě.
Hrad Přimda: zažijte atmosféru nejstaršího kamenného hradu v Čechách. Zdejší historií vás provede místní znalec historie a kronikář v jedné osobě.
Výlet vás zavede na místa s vojenskou historií Šumavy. Navšơvíte pamětní desku sovětské armády v Klatovech, zaniklou osadu Kepelské Zhůří, prozkoumáte naučnou stezku Utajená obrana železné opony v Železné Rudě a pomník obětem okupace v Nýrsku. Každé místo vypráví příběhy z doby studené války a okupace, které oživí historické památky a monumenty.
Pamětní deska vojenské intervence a odchodu sovětské armády v Klatovech: Bronzová deska s českým lvem a symbolickými tankovými pásy byla odhalena 21. srpna 2006 na budově radnice v Klatovech. Autorem je sochař Václav Fiala. Deska připomíná události srpna 1968 a slouží jako místo pietních ceremonií.Pamětní deska vojenské intervence a odchodu sovětské armády v Klatovech: Bronzová deska s českým lvem a symbolickými tankovými pásy byla odhalena 21. srpna 2006 na budově radnice v Klatovech. Autorem je sochař Václav Fiala. Deska připomíná události srpna 1968 a slouží jako místo pietních ceremonií..
Kepelské Zhůří- zaniklá osada v srdci Šumavy: V bývalé šumavské obci Zhůří se odehrál jeden z posledních bojů II. světové války. Američtí vojáci se zde střetli v krvavé bitce s mladými kadety a příslušníky Hitlerjugend. Těm se podařilo ukořistit dva obrněnce M8 a čtyři jeepy, pomoci kterých nastražili v obci Zhůří léčku. Američtí vojáci organizovali průzkum na Zhůří a v domnění, že se jedná o jejich krajany, se bez obav přiblížili až do centra obce. Němečtí kadeti proti nim zahájili palbu, kde 10 amerických vojáků přišlo na samém konci války o život.
Hlavním turistickým cílem na výletě do Kepelského Zhůří je pietní místo s kapličkou a křížem smíření, připomínající zaniklou osadu a její tragickou historii. Ideální pro milovníky historie a přírody.
Naučná stezka seznamuje s historií pohraničního opevnění z doby totality v okolí Železné Rudy a česko-německém pohraničí, v chráněné krajinné oblasti Šumava. Naučná stezka „Utajená obrana železné opony“ v Železné Rudě nabízí dvě trasy. Trasa Belveder vede volným terénem, je vhodná pouze pro pěší a má délku 1,5 km. Trasa Debrnik je vhodná také pro cyklisty a její délka je 4,5 km.
Belveder: má 8 zastavení a 6 utajovaných pevnostních objektů, kde si návštěvníci prohlédnou poválečné vojenské bunkry.
Debrník: zahrnuje 12 zastavení s palebnými objekty a překážkami, které byly součástí bývalého pohraničního pásma. Stezka připomíná i zničený Debrnický zámek a sklářskou kapli, které byly součástí historie oblasti. Obě trasy nabízejí unikátní pohled na vojenskou a přírodní historii Šumavy.
Pomník a hrob obětem okupace – Nýrsko: Na Nýrském hřbitově se nachází 112 pohřbených oběơ různých vězeňských transportů. Hrob je označen památníkem s textem „Obětem fašismu 1939 – 1945 občané města Nýrska“.
Zajímavý program nachystal také Plzeňský kraj ve spolupráci se spolkem Iron Monument Club. U příležitosti oslav vyjedou vlaky vedené historickou parní lokomotivou 475.111 Šlechtična patřící mezi ikony parních lokomotiv.
1. května: můžete vyrazit na okružní jízdu celým krajem na trase Plzeň – Domažlice – Klatovy – Sušice – Horažďovice – Nepomuk – Plzeň.
3. a 4. května: jsou plánovány jízdy kolem Plzně do Blovic, Kařízku, Kozolup, Mirošova, Plas, Přeštic a Stoda
Osvobození Plzeňského kraje americkou armádou v roce 1945 bylo klíčovým momentem v závěrečné fázi druhé světové války. Dne 6. května 1945 vstoupily jednotky 16. obrněné divize 3. americké armády pod velením generála George S. Pattona do města Plzně. Tento akt osvobození byl výsledkem rychlého postupu amerických sil přes západní Čechy, které se setkaly s minimálním odporem, protože německé jednotky byly již v rozkladu. Obyvatelé Plzně přivítali americké vojáky s nadšením a vděčností, což symbolizovalo konec nacistické okupace a návrat svobody.