Plzeň

Plzeň

Slavnosti svobody. Oslavy 80. výročí osvobození a konce 2. světové války

Město Plzeň společně s kluby vojenské historie udržují tradici oslav osvobození americkou armádou, a tak první dny v květnu patří Slavnostem svobody.

49.7505817N 13.3779231E

Popis události

Za touto akcí přijíždějí každoročně návštěvníci z celého světa, aby společně s obyvateli města, americkými veterány, nyní už jen s jejich rodinnými příslušníky oslavili svobodu.<br /><br />

Web: Slavnosti svobody Plzeň

Po dlouhých letech nesvobody oslavila Plzeň v roce 1990 čtyřicáté páté výročí osvobození za účasti prezidenta Václava Havla a americké velvyslankyně Shirley Temple Black. Město Plzeň společně s kluby vojenské historie udržují tradici oslav osvobození americkou armádou, a tak první dny v květnu patří Slavnostem svobody. Za touto akcí přijíždějí každoročně návštěvníci z celého světa, aby společně s obyvateli města, americkými veterány, nyní už jen s jejich rodinnými příslušníky oslavili svobodu. Tradiční součástí oslav jsou vzpomínkové akty u pomníků jednotek americké armády, které se podílely na osvobození města, jedinečná přehlídka vojenských historických vozidel Convoy of Liberty a prezentace klubů vojenské historie, které se snaží každoročně nabídnout zajímavé ztvárnění historie spojené s prezentací dobové vojenské techniky a vojenských činností. Slavnosti svobody jsou svoji výjimečnou atmosférou nezapomenutelným zážitkem, který připomíná podíl americké armády na osvobození Evropy.


Vojenská turistika - oslavy osvobození

OSVOBOZENÍ PLZEŇSKÉHO KRAJE

Osvobození Plzeňského kraje americkou armádou v roce 1945 bylo klíčovým momentem v závěrečné fázi druhé světové války. Dne 6. května 1945 vstoupily jednotky 16. obrněné divize 3. americké armády pod velením generála George S. Pattona do města Plzně. Tento akt osvobození byl výsledkem rychlého postupu amerických sil přes západní Čechy, které se setkaly s minimálním odporem, protože německé jednotky byly již v rozkladu. Obyvatelé Plzně přivítali americké vojáky s nadšením a vděčností, což symbolizovalo konec nacistické okupace a návrat svobody.